fb_FP_FRPG_PYRKON-01

Witajcie,

Już za 5 dni rozpoczyna się Pyrkon, bezsprzecznie największe polskie święto miłośników fantastyki wszelakiej (12.000 osób w zeszłym roku). Impreza odbywa się w dniach 21-23 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Fajne RPG tam będzie, zarówno ze stoiskiem jak i masą, nie, TONĄ punktów programu i innych atrakcji. Oraz licznymi premierami i całą masą fajnych RPGów.

Centrum operacyjnym będzie hala wystawców – tu znajdziecie nasze stoisko (numer 49) i będziecie mogli załapać się na naukę gry w Opowieści z Karczmy (już z dodatkami!). Jeśli nie będziemy na prelekcjach, to tutaj najpewniej nas znajdziecie ( choć grafik mamy napięty do granic możliwości).

Creme de la creme naszego asortymentu będą dwie wielkie Pyrkonowe premiery – Bestie i Barbarzyńcy oraz Adventurers!, których wydanie uświetni swą obecnością nie kto inny jak Umberto Pignatelli, autor obu tytułów. Będziecie mogli zdobyć autografy i zamienić słowo z Umberto oraz odwiedzić prelekcje jakie dla Was przygotował – m.in. o jego grach.

Jedziemy na Pyrkon wielką ekipą z różnych części Polski – główne siły Fajnych RPG (będących w większości jednocześnie Fundacją Popkulturalną) ruszają z Krakowa.

Kilku z nas pojawia się jako oficjalnie goście Pyrkonu: Michał ‚Puszon’ Stachyra, Maciej ‚lucek’ Sabat, Piotr ‚Ramel’ Koryś, Artur ‘Garnek’ Ganszyniec oraz Jacek ‘Darken’ Gołębiowski (dwaj ostatni są nominowani do prestiżowych Identyfikatorów Pyrkonu w kategorii Gry).
Ponadto z naszą ekipą pojawią się m.in: Marek ‚Plane’ Golonka, Maciej ‚Toudi’ Pitala, Bartek ‚Fedek’ Fedyczak, Grzesiek ‚Lindal’ Laskowski, Radek ‚Xero’ Szeja oraz Krzysztof ‚Krzyś’ Bernacki.

Jak już wspominaliśmy  Fajne RPG nie będzie na Pyrkonie samo. Wraz z nami na Pyrkonie pojawi się Fundacja Popkulturalna – dumnie reprezentowana m.in. przez Geekozaura. Fundacja Popkulturalna to nowa krakowska organizacja pozarządowa, skupiająca miłośników (i ekspertów) od szeroko rozumianej popkultury, od lat działających pro publico bono – teraz mających liczne nowe pomysły i plany dotyczące promocji gier i literatury.

Listę punktów programu Fundacji również znajdziecie poniżej.

Fajne RPG – nasze prelekcje związane z grami fabularnymi

pt 17:00 – Dla początkujących – Wolsung dla początkujących – Fajne RPG

pt 17:00 – RPG1 – Moralność w grach, czyli trudne wybory Jacek ‘Darken’ Gołębiowski

pt 19:00 – RPG1 – Co nowego w świecie Wolsunga – Fajne RPG.

pt 22:30 – RPG 2 – 2k6 pocałunkówJacek ‘Darken’ Gołębiowski

 sob 11:00 – RPG1 – Spotkanie z Umberto Pignatellim Umberto Pignatelli, Fajne RPG

sob 11:30 – RPG 2 – Potwór: najgorszy człowiek Marek ‘Planetourist’ Golonka

sob 12:00 – RPG1 – Hakowanie Wolsunga Artur ‚Garnek’ Ganszyniec

sob 13:00 – Konkursowa 1 – Epicki Konkurs wiedzy o DeadlandsPiotr ‘Ramel’ Koryś

sob 13:30 – RPG 2 – Wprowadzenie do Bestii i BarbarzyńcówUmberto Pignatelli, Fajne RPG

sob 16:00 – RPG1 – Wprowadzenie do Adventurers!Umberto Pignatelli, Fajne RPG

sob 17:30 – RPG 2 – GRAmel – spotkanie z wydawcąPiotr ‘Ramel’ Koryś

sob 18:30 – RPG 2 – Fajne RPG – premiery, zapowiedzi i planyFajne RPG

 nd 09:00 – RPG1 – Grozy, ale konwencjaMarek ‘Planetourist’ Golonka

 nd 13:00 – Aula 1 – [Panel] Quo vadis RPGArtur „Garnek” Ganszyniec, Maciej „Lucek” Sabat, Sandy Petersen, Umberto Pignatelli, Rafał Szyma

Fundacja Popkulturalna – prelekcje o szeroko rozumianej popkulturze

pt 15:00 – Aula 1 – [Panel] Czy można zarabiać na konwentach?Geekozaur (Puszon i lucek) & Przyjaciele

sob 12:30 – Aula 2 – Literacka – Ciemne strony steampunkaGeekozaur, Krzysztof Piskorski

sob 15:00 – Filmowa – Geekozaurowy przegląd nowości filmowychGeekozaur

 sob 21:30 – Aula 2 – Literacka – Alfabet popkultury wg. GeekozauraGeekozaur

Przyjaciele – prelekcje naszych przyjaciół lub inne przez nas prowadzone lub współprowadzone

pt 18:00 – Aula 1 – Spotkanie z Sandy PetersenemMaciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen

pt 21:00 – Games Room – Mechaniki w grach planszowychGrzegorz ‘Lindal Elensar’ Laskowski, Rafał ‘powermilk’ Kociniewski

sob 09:30 – Aula 2 – Literacka – Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim – prowadzenie: Maciej ‘Toudi’ Pitala

sob 10:30 – Aula 2 – Literacka – [Panel] Kolonizacja światówprowadzenie: Maciej ‘Toudi’ Pitala

sob 12:00 – Literacka 1 – [Panel] Wizje przyszłościprowadzenie: Maciej ‘Toudi’ Pitala

sob 14:00 – RPG1 – Dziwne opowieści – Zew CthulhuMaciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen

sob 14:00 – Literacka 1 – [Panel] Posthumanizmprowadzenie: Maciej ‘Toudi’ Pitala

sob 17:00 – Blok Gier Elektronicznych – Blaski i cienie Free-to-Play Artur „Garnek” Ganszyniec

sob 17:00 – RPG1 – Groza w RPGMaciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen

nd 10:00 – Literacka 1 – [Panel] Wizje Ekonomiiprowadzenie: Maciej ‘Toudi’ Pitala

nd 12:00 – Blok Gier Elektronicznych – Projektowanie fabuły w grach wideo. Spojrzenie praktyczneArtur „Garnek” Ganszyniec

nd 14:00 – Games Room – Przentacja gry „Cthulhu Wars” – Maciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen

Fajne RPG – nasze prelekcje związane z grami fabularnymi

pt 17:00 – Dla początkujących – Wolsung dla początkujących – Fajne RPG
Opis: Jeżeli w Twojej głowie zrodziło się kiedyś marzenie, aby w grze fabularnej połączyć ryk silników parowych z trzaskaniem wyładowań magii, a stonowane wiktoriańskie wnętrza zapełnić dynamiczną akcją w stylu Indiany Jonesa, to Wolsung jest systemem właśnie dla Ciebie. Przyjdź, zobacz na własne oczy i daj się wciągnąć w bogaty i niepowtarzalny świat Wolsunga!

pt 17:00 – RPG1 – Moralność w grach, czyli trudne wybory – Jacek ‘Darken’ Gołębiowski
Opis: Zabijamy gobliny a okazuje się, że one broniły swojego potomstwa. I co teraz, zabić te bezmózgie stworzenia, bo wyrosną na mścicieli swojego gatunku? Czy wampir który żyje wiecznie nie jest już człowiekiem a tylko cieniem który trwa? I w końcu może lepiej zabić przestępcę, zamiast wsadzać go do więzienia?

pt 19:00 – RPG1 – Co nowego w świecie Wolsunga – Fajne RPG
Opis: O Wolsungu z perspektywy czasu, o zmianach jakie przeszła gra od momentu jej wydania, o nowościach, ostatnich premierach, o community i o szalonych planach na przyszłość opowiedzą twórcy i wydawcy gry.

pt 22:30 – RPG 2 – 2k6 pocałunków – Jacek ‘Darken’ Gołębiowski
Opis: Erotyka jest zwykle wyrwana z sesji gier fabularnych, razem z związkami, romansami, dziećmi czy choćby flirtem. Wstydzimy się ich, czujemy się nimi zakłopotani czy zażenowani. Opowiem zatem o korzyściach z erotyki na sesji oraz ryzyku, które z jej użycia wynikają.

 sob 11:00 – RPG1 – Spotkanie z Umberto Pignatellim – Umberto Pignatelli, Fajne RPG
Opis: Umberto Pignatelli, włoski autor którego tak wiele łączy z Polską, w którego gry zagrywają się roleplayerzy we wszystkich zakątkach świata, jest tu dla Was, by opowiedzieć co nieco o swoim dorobku. Anegdotki z życia twórcy, o pisaniu scenariuszy i settingów, o środowisku RPG-owym i fandomowym we Włoszech,

sob 11:30 – RPG 2 – Potwór: najgorszy człowiek – Marek ‘Planetourist’ Golonka
Opis: Często mówi się, że najgorszym potworem jest człowiek. Moim zdaniem warto myśleć też w drugą stronę: potwór jest najgorszym człowiekiem, przerysowanym obrazem ludzkich wad i słabości. Podczas prelekcji opowiem o najciekawszych potworach z różnych gier, które wykorzystują ten schemat, i o projektowaniu nowych monstrów bardzo nieludzkich i ludzkich zarazem.

sob 12:00 – RPG1 – Hakowanie Wolsunga – Artur ‚Garnek’ Ganszyniec
Opis: Czyli jak ze znanej gry wycisnąć coś nowego. O pomysłach na Wolsuga w innych settingach (kosmos, starożytność, mana-punk), Wolsunga bez ras fantasy i Wolsunga grimm&gritty opowie sam twórca gry

sob 13:00 – Konkursowa 1 – Epicki Konkurs wiedzy o Deadlands – Piotr ‘Ramel’ Koryś
Opis: Wiesz, kto rządzi w Nowym Orleanie w czasach Noir? Potrafisz wymienić przynajmniej trzech Świętych Męczenników Templariuszy? A może znasz tajemnice Wasali? Tak? To zapraszam na Epicki Konkurs wiedzy o Deadlands. Prowadzony przez Piotra Korysia, jednego ze współautorów obecnych wersji Deadlands: Martwe Ziemie i Piekło na Ziemi,

sob 13:30 – RPG 2 – Wprowadzenie do Bestii i Barbarzyńców – Umberto Pignatelli, Fajne RPG
Opis: Tak! Nareszcie! Po latach oczekiwania topowy setting do Savage Worlds doczekał się polskiej edycji! Brutalny świat przemierzany przez straszliwe monstra, pełen pięknych kobiet, silnych mężczyzn i skarbów tylko czekających na zdobycie jest w zasięgu Waszych rąk. Jeśli kochacie Conana, a Kane jest Wam niczym brat, jeśli nie bocie się zmierzyć z tajemnymi, starożytnymi mocami i potwornymi czarnoksiężnikami, jeśli zapomniane ruiny i pełne pułapek podziemia to Wasze naturalne środowisko – przyjdźcie posłuchać, bo Bestie i Barbarzyńcy to świat dla Was! A opowie Wam o nim nie kto inny, jak sam jego twórca, Umberto Pignatelli, który przybył do Polski specjalnie na premierę wojego wielkiego dzieła!

sob 16:00 – RPG1 – Wprowadzenie do Adventurers! – Umberto Pignatelli, Fajne RPG
Opis: Chcesz pograć w oldschoolowe zwiedzanie lochów? Chcesz poczuć zew przygody? Chcesz być bohaterem, łotrem, poszukiwaczem skarbów? Chcesz, ale wielkie podręczniki pokroju Warhammera i D&D odstraszają graczy? Skomplikowane, rozbudowane mechaniki przyprawiają Cię o ból głowy? Chcesz czerpać radość zarówno z eksploracji, odgrywania jak i przysłowiowego „To ja go tnę!” ? Nie szukaj dalej! Oto rozwiązanie Twoich problemów! Adventurers! to prosty, satysfacjonujący system w stylu starej szkoły. To odpowiedź na wielkie, ciężkie gry i na niezrozumiałe mechaniki. To niesamowity system zawarty na dwóch kartkach – dwie kartki, kostki i wyobraźnia to wszystko, czego potrzeba Ci do gry! Z tymi słowami zgodziły sie już tysiące graczy – Adventurers! od momentu wydania nie schodzą z listy bestsellerów serwisu RPGnow. Dzięki ekipie Fajne RPG o grze, o jej historii, inspiracjach, o tym jak grać i prowadzić może opowiedzieć Wam nie kto inny jak sam autor gry, Umberto Pignatelli, który swoją obecnością uświetni premierę Adventurers! po polsku!

sob 17:30 – RPG 2 – GRAmel – spotkanie z wydawcą – Piotr ‘Ramel’ Koryś
Opis: Chcesz poznać tajniki wydawania rpgów w Polsce i zagranicą? Dowiedzieć się, co ludzie chcą kupować? Jak wydać grę, która będzie hitem na rpgnow.com/drivethrurpg.com? To wpadnij na spotkanie z Piotrem Ramelem Koryś, znanym z GRAmela.

sob 18:30 – RPG 2 – Fajne RPG – premiery, zapowiedzi i plany – Fajne RPG
Opis: Bestie i Barbarzyńcy, S/Lay w/Me, Dzien Sądu, Superbohaterowie, Adventurers! i wiele, wiele innych produktów, które mają odnowić oblicze rynku, w kalejdoskopie premier, planów, zapowiedzi i angdotek przedstawi ekipa Fajne RPG

 nd 09:00 – RPG1 – Grozy, ale konwencja – Marek ‘Planetourist’ Golonka
Opis: Kocham sesje w konwencji grozy, ale nie lubię ani się bać, ani straszyć innych. Dlaczego więc prowadzę horrory? Dla tajemnicy, dla wątków osobistych, dla wyzwań przytłaczających bohaterów – a bywa, że i dla żartu. Na prelekcji opowiem o tym, jakie możliwości (poza sianiem przerażenia) oferuje konwencja grozy.

 nd 13:00 – Aula 1 – [Panel] Quo vadis RPG – Artur „Garnek” Ganszyniec, Maciej „Lucek” Sabat, Sandy Petersen, Umberto Pignatelli, Rafał Szyma
Opis: Panel dyskusyjny z udziałem twórców gier RPG. Zastanowią się oni nad ewolucją gier fabularnych od czasów D&D i spróbują przewidzieć w jakim kierunku zmierza nasza ulubiona rozrywka. W panelu wezmą udział Sandy Petersen (Zew Cthulhu), Umberto Pignatelli (Adventurers! Bestie i Barbarzyńcy), Artur Ganszyniec (Wolsung) oraz Rafał Szyma (Neuroshima). Rózne doświadczenia, różne punkty widzenia i różne poglądy zapowiadają ciekawą i kreatywną dyskusję. Zapraszamy zarówno starych wyjadaczy jak i początkujących erpegowców!

Fundacja Popkulturalna – prelekcje o szeroko rozumianej popkulturze

pt 15:00 – Aula 1 – [Panel] Czy można zarabiać na konwentach? – Geekozaur & Przyjaciele
Opis: Jedna z najgorętszych dyskusji ostatnich czasów, czyli Geeekozaur i przyjaciele o tym, czy i jak można zarabiać na konwentach. Zapraszamy do wzięcia czynnego udziału!

 sob 09:30 – Aula 2 – Literacka – Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim – Maciej ‘Toudi’ Pitala
Opis: Co po „Cieniorycie”? Goście Pyrkonu jako pierwsi dowiedzą się kilku rzeczy o kolejnej powieści Krzysztofa Piskorskiego….

sob 12:30 – Aula 2 – Literacka – Ciemne strony steampunka – Geekozaur, Krzysztof Piskorski
Opis: Najbardziej steampunkowy polski pisarz oraz twórcy popularnego systemu RPG „Wolsung”, wydanego również w USA, zapraszają na podróż w najmroczniejsze rejony steampunku. Dziecięca prostytucja, alkoholizm, bolesne owrzodzenie narządów rozrodczych, brud, syf, kiła. Śmierdzące rynsztoki i palarnie opium. Te i inne smakołyki wiktoriańskich czasów poznacie tylko podczas tej niezwykłej prelekcji.

sob 15:00 – Filmowa – Geekozaurowy przegląd nowości filmowych – Geekozaur
Opis: Multimedialna prezentacja nowości filmowych z trafnymi komentarzami dwóch złośliwych tetryków. Przyjdź i dowiedz się dlaczego filmy, które na trailerach wydają się fajne, tak naprawdę będą totalnie słabe. Odkryj niezwykłe, często niszowe produkcje, które odkryją przed Tobą twórcy intertekstualnego bloga o popkulturze Geekozaur.pl.

 sob 21:30 – Aula 2 – Literacka – Alfabet popkultury wg. Geekozaura – Geekozaur
Opis: Czyli wszystko co prawdziwy zjadacz popkultury powinien wiedzieć o filmach, książkach, serialach, komiksach i innych dobrach, od A do Z.

Przyjaciele – prelekcje naszych przyjaciół lub inne przez nas prowadzone lub współprowadzone

pt 18:00 – Aula 1 – Spotkanie z Sandy Petersenem – Maciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen
Opis: Zapraszamy na spotkanie z twórcą gry Zew Cthulhu – Sandy Petersenem. Poznacie kulisy powstania tej legendarnej gry i różne bluźniercze sekrety oraz tajemnice z nią związane. Dowiecie się czym tak naprawdę zajmuje się Barking Lizards i o czym jest nowa gra planszowa Cthulhu Wars.

pt 21:00 – Games Room – Mechaniki w grach planszowych – Grzegorz ‘Lindal Elensar’ Laskowski, Rafał ‘powermilk’ Kociniewski
Opis: Jak bardzo pomysłowi są twórcy gier planszowych i jak odległe są współczesne gry od popularnego chińczyka?

sob 10:30 – Aula 2 – Literacka – [Panel] Kolonizacja światów – Maciej ‘Toudi’ Pitala
Opis: Czy możemy kolonizować inne światy (inne planety, światy równoległe )? Czy nie powinniśmy tego robić? Czy skolonizowanie innego świata z istniejącym tam życiem nie będzie jednoczenie oznaczało jego zagłady? Rozmawiają: Maciej Guzek, Marek Huberath, Jacek Inglot; Andrzej Zimniak. Prowadzenie: Maciej Pitala.

sob 12:00 – Literacka 1 – [Panel] Wizje przyszłości – Maciej ‘Toudi’ Pitala
Opis: Jak wizje z literatury SF miały się do rzeczywistości? Które się sprawdziły a które nie? Które mogą się sprawdzić? Jak będzie rozwijało się ludzkie społeczeństwo? Czy literatura jest dobrym narzędziem do przewidywania takich zmian? Rozmawiają Michał Protasiuk i Jacek Inglot. Prowadzenie: Maciej Pitala.

sob 14:00 – RPG1 – Dziwne opowieści – Zew Cthulhu – Maciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen
Opis: Bluźniercze i nieopisywalne, te słowa nieodmiennie kojarzą się z prozą Howarda Phillipa Lovecrafta, który uważany jest za ojca współczesnej literatury grozy. Wielu Strażników Tajemnic boryka się z problemami w w jaki sposób przekuć tematy i wątki pojawiające się w jego opowiadaniach na scenariusz RPG. Postara się wam w tym pomóc twórca gry Zew Cthulhu – Sandy Petersen

sob 14:00 – Literacka 1 – [Panel] Posthumanizm – Maciej ‘Toudi’ Pitala
Opis: Posthumanizm to idea przekroczenia granic człowieczeństwa. Pragniemy wiedzieć kim jesteśmy, ale też kim więcej możemy się stać? Dlaczego posthumanizm jest tak popularny w SF. Które z wizji w literaturze mogą się sprawdzić, a które nie? Rozmawiają: Jacek Inglot, Marek Oramus i Tomasz Kołodziejczak. Prowadzenie: Maciej Pitala.

sob 17:00 – Blok Gier Elektronicznych – Blaski i cienie Free-to-Play – Artur „Garnek” Ganszyniec
Opis: Żyjemy w czasach, w których na rynku gier mobilnych najwięcej pieniędzy przynoszą gry darmowe. O tym, jak gry Free-to-Play zmieniły rynek i nasze przyzwyczajenia, o tym dlaczego twórcy i wydawcy gier sięgają po ten model, o mieszanych odczuciach graczy i o etycznych dylematach projektantów opowie sceptyczny designer darmowych gier z mikropłatnościami.

sob 17:00 – RPG1 – Groza w RPG – Maciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen
Opis: Nerwy w strzępach, obłęd w oczach, strach, groza i przerażenie – to niewątpliwie jedne z najtrudniejszych do wywołania emocji na sesjach RPG. O tym jak wytworzyć mroczny nastrój znany z opowiadań Lovecrafta oraz jak w udany sposób wplatać do scenariuszy mitologię stworzoną przez samotnika z Providence, opowie twórca Zewu Cthulhu – Sandy Petersen.

nd 10:00 – Literacka 1 – [Panel] Wizje Ekonomii – Maciej ‘Toudi’ Pitala
Opis: Jak będzie rozwijała się ekonomia w przyszłości? Które z wizji ekonomi z literatury SF sprawdziły się? Czemu pisarze fantastyki naukowej często dotykają tematów ekonomiczno – gospodarczych? Dyskutują: Jacek Inglot, Marcin Przybyłek; Michał Protasiuk. Prowadzi: Maciej Pitala.

nd 12:00 – Blok Gier Elektronicznych – Projektowanie fabuły w grach wideo. Spojrzenie praktyczne – Artur „Garnek” Ganszyniec
Opis: Dlaczego gry potrzebują fabuły? Spotkanie rozpoczniemy od znalezienia odpowiedzi na to pytanie. Potem zastanowimy się, jak opowiedzieć ciekawą historię w sposób wykonalny, jak wykorzystać mechanizmy rozgrywki i układ leveli do prowadzenia narracji, jak poradzić sobie z interaktywnością, cięciami w budżecie i brakiem czasu. Ciekawe przykłady i zabawne anegdoty gwarantowane.

nd 14:00 – Games Room – Przentacja gry „Cthulhu Wars” – Maciej ‘lucek’ Sabat, Sandy Petersen
Opis: Cthulhu Wars to planszówka która odniosła ogromny sukces na kickstarterze w ubiegłym roku. Zasady gry przedstawi jej autor – Sandy Petersen

Author: Krzysztof

Share This Post On

Komentarze

  1. […] że pełen nasz program znajdziecie w tej oto wieści. Serdecznie […]

  2. […] Bawcie się dobrze na Pyrkonie. Geekozaur tam będzie ze swoim programem. […]