Gry fabularne

Co to takiego gry fabularne?

Jeśli zbłądziłeś na naszą stronę przez przypadek, to właśnie w tym miejscu wyjaśnimy Ci czym tak naprawdę się zajmujemy – posłuchaj więc o RPG, grach fabularnych.

Gra fabularna (z ang. role-playing game,w skrócie RPG) – gra towarzyska oparta na wspólnym tworzeniu opowieści, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w wykreowane postaci i opowiadają ich losy. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w świecie stworzonym specjalnie na jej potrzeby.

Celem gry jest najczęściej stworzenie spójnej fabuły, podobnej do historii widywanych w książkach lub filmach. W tym wypadku Gracze (jeden lub kilku) wcielają się w bohaterów opowieści, w postacie pierwszoplanowe, zaś Mistrz Gry (jeden wybrany) odpowiada za świat przedstawiony i postaci drugoplanowe oraz dba o przebieg rozgrywki zgodny z wybraną przez grupę mechaniką zabawy. Mistrz Gry nie jest jednak przeciwnikiem reszty uczestników, jak to bywa w innych grach, a Graczem, który pełni odmienną od reszty funkcję.

Gry fabularne w kreatywny sposób łączą elementy gier planszowych, bitewnych, teatru oraz tradycji ustnego przekazywania opowieści, będąc rozrywką kreatywną, rozwijającą i przede wszystkim satysfakcjonującą.