Okładka EDWitajcie! Zbiórka na Wspieram.to trwa – mamy już 13% potrzebnej kwoty! Chcieliśmy podzielić się z wami garścią informacji i przy okazji zapowiedzieć o czym będziemy pisać w kontekście zbiórki na Earthdawna w ciągu najbliższego miesiąca.

Po pierwsze, przypominamy, że Ci z was, którzy chcieliby poznać bliżej Earthdawna, mogą zajrzeć do przetłumaczonego już wstępu do podręcznika, w którym znajdują się podstawowe informacje o konwencji, klimacie i świecie tej gry. Plik możecie przeczytać TUTAJ.

Kolejna kwestia to wątpliwości, które wyrazili niektórzy z was, dotyczące autorów czwartej edycji. Earthdawn to system o ponad 20-letniej historii. Jego pierwsza edycja, wydana w 1993 roku, jest również tą, która jest najbliższa polskim fanom gry – to ona trafiła do nas pięć lat później z podtytułem Przebudzenie Ziemi. W międzyczasie gra przeszła przez kilka kolejnych edycji, oraz kilka zespołów. Teraz, gdy zasiadł do niej ponownie oryginalny wydawca, firma FASA, wielu fanów miało wątpliwości, czy aby zostanie ona potraktowana z odpowiednim szacunkiem. Dla fanów systemu w Polsce pytanie to brzmi nieco inaczej – czy czwarta edycja będzie wierna klimatowi, który znamy z polskiego wydania Earthdawna? Będziemy dzielić się z wami szczegółami tłumaczenia i podsumowaniem zmian, które zaszły w systemie, ale póki co chcieliśmy rozwiać te podstawowe wątpliwości.

Poprosiliśmy jednego z naszych tłumaczy, Sethariela, aby podzielił się z nami informacjami na temat autorów czwartej edycji. Jego słowami:

Ross Babcock jest jednym z założycieli wydawnictwa FASA (razem z Jordanem Weismanem). Był też jednym z autorów stojących za koncepcją Earthdawna. W pierwszoedycyjnym podręczniku głównym jest wymieniony w stopce dwa razy (Game concept, Playtesters).

Jeff Laubenstein to dyrektor artystyczny (art director) nie tylko nowej edycji Earthdawna, ale także pierwszoedycyjnego podręcznika podstawowego oraz kilku dodatków. Fani na pewno pamiętają jego charakterystyczny styl. W podręczniku do czwartej edycji gry znajdą co najmniej kilka jego ilustracji.

Josh Harrison, czyli edytor linii czwartej edycji Earthdawna jest z systemem od początku, choć nie współtworzył żadnego z pierwszoedycyjnych podręczników oraz dodatków. Tworzył materiały fanowskie, współtworzył fanzin Book of Tomorrow (razem z członkami bardzo popularnej swego czasu inicjatywy Earthdawn Publishing Trust), analizy mechaniki, prowadził bloga The Lore Merchant. Później współtworzył edycję Earthdawn Classic (2006), był jednym z głównych edytorów – duża część z tych materiałów znalazła się w trzeciej edycji systemu.

Tiffany Ragland, która redaguje Podręcznik Gracza do czwartej edycji gry, redagowała już lata temu Earthdawn Journal, czyli oficjalny fanzin Earthdawna. Materiały (przygody, nowe zasady, stwory, przedmioty magiczne) z tego zinu były przedrukowywane do Magii i Miecza.

Andrew Ragland, choć w Podręczniku Gracza wymieniany jest w podziękowaniach, konsultacje z nim pomagają ekipie stworzyć jak najlepszą nową edycję gry. Andrew dla wielu fanów Earthdawna to już legenda. Współtworzył wiele z pierwszoedycyjnych dodatków, a także przygody do nowszych edycji, pisał materiały do magazynu Earthdawn Journal i opracował także fanowskie dodatki, między innymi o elfickim królestwie Shosary.

R Scott Tilton w gry fabularne gra od 30 lat, w Earthdawna od jego pojawienia się na rynku, od 13 lat prowadzi bloga, także o Earthdawnie.

Morgan Weeks od kilku lat prowadzi popularny blog earthdawnowy Panda Gaming Grove.”

Jak więc widzicie, nie macie się czego obawiać – czwarta edycja Earthdawna jest w dobrych rękach!

 

Na koniec chcemy podziękować Tawernie Kickstarter za bardzo wyważony tekst o naszej kampanii. Zachęcamy do zapoznania się z nim, licząc na to, że przytoczone tam argumenty zachęcą was do wsparcia nas. Wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt bardzo zależy, aby Earthdawn ponownie pojawił się na polskim rynku – dzięki waszej pomocy, to marzenie może stać się rzeczywistością! Jednocześnie chcemy gorąco podziękować tym z was, którzy już nas wsparli – bardzo cenimy sobie wasze zaufanie i entuzjazm!

Już wkrótce zaczniemy publikowanie materiałów dodatkowych związanych z tłumaczeniem i pracami nad polską edycją Earthdawna. Podzielimy się z wami między innymi glosariuszem, fragmentami podręcznika, krótkimi wywiadami z tłumaczami jak też artykułami, w których postaramy się wyjaśnić jakie zasadnicze poprawki wprowadza czwarta edycja względem pierwszej – choć podstawowe zasady gry i świat pozostały te same, część zmian pozwoliła na znaczące odświeżenie nieco już zaśniedziałej mechaniki, a czas w Barsawii nie stanął w miejscu i sytuacja polityczna również jest nieco inna niż ta, opisana w pierwszej edycji systemu. Miejcie oczy otwarte!

Przypominamy adres zbiórki: https://wspieram.to/Earthdawn Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zajrzyjcie tam i zobaczcie, który z pakietów wygląda dla was najbardziej zachęcająco. Możecie nam też bardzo pomóc przekazując informację o trwającej zbiórce swoim znajomym i udostępniając ją w mediach społecznościowych!

Author: kristof

Share This Post On