Okładka EDJest i kolejny fragment podręcznika, którym chcielibyśmy się z wami podzielić. Poniżej znajdziecie opisy Earthdawnowskich ludzi i krasnoludów, w formie takiej, w jakiej ukażą się one w Podręczniku Gracza. Ten tekst publikujemy przed ostateczną redakcją, stąd jego finalna treść może nieco odbiegać od tej wersji.

Przypominamy, że zbiórka na wydanie podręczników do czwartej edycji Earthdawna trwa na serwisie Wspieram.to, w tym miejscuCi z was, którzy chcieliby przeczytać wprowadzenie do podręcznika, znajdą go tutaj.

 

Rasy Dawców Imion

Smoki nazywają nas „młodszymi rasami”. Te traktujące nas z wyższością stworzenia nigdy nie mogły spojrzeć dalej niż za koniec swojego pyska. W końcu to nie smoki podzieliły się ze światem Rytuałami Ochrony!
– Orlan Pieśniolotny, therański uczony

Wiele odmiennych ludów zamieszkuje świat Earthdawna. Różnią się wielkością i kształtem, kolorem skóry i kulturą, co sprawia, że świat jest o wiele bardziej żywy. Te ludy zwą się Dawcami Imion. Barsawia jest domem dla ośmiu ras Dawców Imion, a plotki głoszą, że jest ich więcej poza jej granicami. Oprócz ludzi istnieją jeszcze krasnoludy, elfy, orkowie, trolle, a także bardziej egzotyczne rasy jak obsydianie, wietrzniaki i t’skrangowie. Opisy w tym rozdziale dostarczają podstawowych informacji o każdej z wymienionych powyżej ras.

Opisy te są dość ogólne. Podczas gdy orkowie opisani są jako nie najsprytniejsi, ale temperamentni, nic nie stoi na przeszkodzie, byś stworzył przedstawiciela tej rasy, który będzie miał zarówno gorący temperament, jak i bystry umysł. Gracz może dowolnie określić osobowość swojego bohatera. Pamiętaj jednak, że inni Dawcy Imion mogą traktować go zgodnie ze stereotypami rasy, z której się wywodzi. Odpowiednio do tego podchodząc, będziesz mógł nawet wykorzystać te uprzedzenia na swoją korzyść.

Choć poniższe opisy zawierają informacje o ulubionym sposobie życia danej rasy, to mnóstwo osad i wiosek jest zamieszkanych przez wiele ras. To wymieszanie w większości przypadków nastąpiło w kaerach, ponieważ wiele społeczności łączyło siły, aby zbudować schronienia potrzebne do przetrwania. Istnieją też wioski zamieszkiwane tylko przez jedną rasę, jednakże nie ma ich zbyt wiele na terenie całej Barsawii.

 

KRASNOLUDY
Nasze karawany przemierzają ziemie, dostarczając nasze dobra elfom, ludziom, t’skrangom, a nawet orkom. Te same karawany zwożą nam ich bogactwa. To, że handlujemy z innymi rasami, nie znaczy jednak, że chcemy mieć je za sąsiadów.
– Amelanna z Domu Chaozun

Krasnoludy są niskie i krępe. Zazwyczaj liczą sobie około 120 centymetrów wzrostu i 60 kilogramów wagi. Ich owłosienie jest gęste i bujne, zwłaszcza na głowach. Mężczyźni powszechnie noszą długie, wypielęgnowane brody, czasem zaplatane w skomplikowane wzory. Odcienie skóry rozciągają się od bladoróżowego aż do ciemnego hebanu w zależności od plemienia.

Krasnoludy mają szerokie torsy, są do tego twarde i silne jak na swój wzrost. Ich krótkie nogi nie są przystosowane do biegania. Utrudniają im także pływanie i jazdę konną. Z tego powodu krasnoludy preferują przemieszczanie się na wozach, dosiadają też kuców lub innych stworzeń odpowiadających im wielkością. Krasnoludzkie uszy są lekko szpiczaste, choć mniej niż elfie i wietrzniackie. Dojrzewają jako nastolatki i żyją około stu lat.

Krasnoludy są bardzo przywiązane do ziemi, odczuwając niezwykłą więź z kamieniem i metalem. W połączeniu z ogromną potrzebą organizacji i dbałością o szczegóły czyni to z nich rasę budowniczych oraz rzemieślników. To dzięki tym cechom Theranie wybrali krasnoludy z Throalu na zarządców prowincji przed Pogromem, a w dekadach po Pogromie Throal stał się dominującą siłą w Barsawii. Krasnoludy na pierwszym miejscu stawiają wierność swojej rodzinie i plemieniu. Łatwo jednak mogą rozszerzyć to uczucie na rodzinną wioskę, miasto lub królestwo. Krasnoludy preferują życie blisko ziemi lub nawet pod nią wraz ze swoją wielopokoleniową rodziną.

Choć lojalne i pracowite, krasnoludy czasami za bardzo trzymają się jednego rozwiązania, uparcie sprzeciwiając się jakimkolwiek zmianom. Krasnoludy często bywają szorstkie w obyciu i brak im manier, z drugiej strony jednak będą przyjazne i otwarte wobec tych, których uznają za przyjaciół – zwłaszcza gdy ci okażą zainteresowanie ich umiejętnościom, co oczywiście irytuje wszystkich, którzy nie mają najmniejszej ochoty wysłuchiwać szczegółowych opisów.

STATYSTYKI
Początkowe Atrybuty:
ZR: 9, SF: 10, ŻYW: 12, PER: 11, SW: 11, CHA 10
Szybkość: 10
Mnożnik Karmy: 4

Zdolności rasowe:
Mocne plecy: Krasnoludy otrzymują premię +2 do wartości Siły Fizycznej przy określaniu udźwigu.
Termowizja: Postacie z termowizją dostrzegają ciepło emitowane przez inne stworzenia lub przedmioty w postaci kolorów. Kolory te różnią się od siebie w zależności od ilości oddawanego ciepła. Najgorętsze rzeczy widziane są jako białe, poprzez czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i dalej fioletowy, a nawet czarny w przypadku najzimniejszych przedmiotów. Termowizja słabnie w obecności silnych źródeł światła. Pozwala za to widzieć w ciemnościach z ograniczoną dokładnością. Magiczne efekty wpływające na normalny wzrok, jak na przykład magiczna ciemność, działają także na termowizję i ograniczają jej możliwości. Termowizja nie przenika też przez ściany czy inne przedmioty.

 

LUDZIE
Może nie jesteśmy tak silni, jak trolle albo tak bystrzy, jak elfy. Nie jest nas tylu, ilu orków, nie posiadamy królestwa niczym krasnoludy. To, czego nam brakuje, nadrabiamy zdolnością dostosowywania się. Choć czasem bywamy odstawiani na bok, to bez nas Barsawia nie byłaby tam, gdzie jest. Wypełniamy luki pozostawione przez inne rasy, będąc smarem utrzymującym koło cywilizacji w ciągłym ruchu.
– Kelryn Burzowa Włócznia, dowódca Najemników Dalekosiężnych

Wzrost ludzi zazwyczaj wynosi między 165 a 180 centymetrów, przy wadze około 80 kilogramów. Na ciele posiadają mniej włosów od innych ras, za wyjątkiem elfów. Odcienie skóry przechodzą od bladoróżowego, poprzez brązowy aż do ciemno-czekoladowego. Ich uszy są małe i zaokrąglone. Dojrzałość osiągają w wieku kilkunastu lat, a dożywają najczęściej siedemdziesięciu pięciu, choć zdarza się, że nawet stu.

Ludzie rozrzuceni są po całej Barsawii, żyjąc wraz z innymi rasami. Rzadko kiedy są najliczniejszą grupą w danej społeczności, jednak występują w prawie każdym zakątku Barsawii. W wielu miejscach wcielają się w role, do których nie są przystosowani przedstawiciele innych ras. To, co zawsze można powiedzieć o ludziach, to to, że można znaleźć ich niemalże wszędzie robiących niemalże wszystko.

Ludzie odczuwają naturalną potrzebę wierności wobec swojej rodziny, którą łatwo mogą przenieść na większą grupę społeczną, jak miasta czy królestwa. Nie posiadają jednak takiej samej tendencji do organizowania się jak krasnoludy, co sprawia, że duże ludzkie społeczności są rzadkością. Bynajmniej nie powstrzymuje ich to przed zdobywaniem wpływowych stanowisk w innych miejscach, ale ludzie z obecnej Barsawii zdają się być najszczęśliwsi, kiedy mogą wpasować się w miejsca, w których czują się potrzebni.

STATYSTYKI
Początkowe Atrybuty:
ZR: 10, SF: 10, ŻYW: 10, PER: 10, SW: 10, CHA 10
Szybkość: 12
Mnożnik Karmy: 5

Zdolności rasowe:
Wszechstronność: Adepci będący ludźmi posiadają specjalny talent rasowy dostępny już od pierwszego Kręgu: wszechstronność. Talent ten pozwala im uczyć się talentów innych Dyscyplin. Ludzie rozpoczynają grę z wszechstronnością na Poziomie 0. Mogą zwiększyć jego Poziom podczas gry, wykorzystując do tego Punkty Legend, tak jak w wypadku innych talentów, traktując go jak talent Ucznia. Ludzie nie będący adeptami nie mogą nauczyć się talentu wszechstronność.

 

Przy okazji chcieliśmy zwrócić waszą uwagę na konkurs, który zorganizował Kosmit na swoim fanpage’u na Facebooku. Można wygrać ilustrację wykonaną według waszych wytycznych – szczegóły tutaj. Dziękujemy bardzo za wsparcie w promowaniu akcji crowdfundingowej!

Author: kristof

Share This Post On